Rreth Monitorit

Mbulimi mediatik për sektorin e medias është shpesh selektiv, jo sistematik dhe i parë në këndvështrime të ndryshme nga një media në tjetrën. Edhe pse do të mendohej që mediat vetë do të kishin interesin më të madh për pasqyrimin e lajmeve për median, monitorimi i lajmeve në praktikë shpesh dëshmon të kundërtën. Me qëllimin për të patur një këndvështrim më të mirë për mënyrën se si media mbulon vetë median ky sektor do të përfshijë artikujt për zhvillimet në media në gazetat e përditshme shqiptare. Shpresojmë që ky arkiv t’u shërbejë gazetarëve, studiuesve dhe akademikëve të interesuar për lajmet për median. Gjithashtu, shpresojmë që kjo hapësirë të shërbejë si një reflektim për vetë median dhe pasqyrimin e zhvillimeve në profesion, kriteret e përzgjedhjes së lajmeve për median, si dhe krahasimin e mbulimit të së njëjtës ngjarje nga media të ndryshme.

Monitori i Medias mbështetet nga Open Society Institute.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s