Komisioni i Medias, PD e PS nuk arrijnë konsensus për entet

komisioni-parl14Projektligji për mediat, që po bëhet me shumë gjasë projektligji më i stërzgjatur në historinë e parlamentit shqiptar, sërish nuk ka marrë konsensus pasi palët janë të ndarë në formulën e zgjedhjes së anëtarëve për dy entet, Autoritetin e Mediave Audiovizive dhe Këshillin Drejtues të Radiotelevizionit Shqiptar.

Ndërkohë që palët zgjedhin nga tre anëtarë, problemi është zgjedhja e anëtarit të shtatë për AMA.

Opozita në Komisionin e Medias propozon që anëtari të zgjidhet me shumicë të cilësuar në Kuvend, kurse mazhoranca kërkon zgjedhjen e anëtarit të shtatë nga shumica e thjeshtë në Kuvend, nëse dështon konsensusi.

Drafti ka shtatë vite që qëndron në parlament, ndërkohë që Komisioni i Medias ka miratuar të gjitha nenet e tjera me kompromis.

 

Advertisements
nga moderatori Postuar te Tema

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s