Rekord i numrit të gazetarëve të burgosur

Numri i gazetarëve të burgosur në të gjithë botën shënoi një rekord të ri në vitin 2012, me Turqinë që kryeson listën e mohimit të lirisë së fjalës.

Këto të dhëna u publikuan në raportin e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të publikuar ditën e martë.

Deri në fillim të dhjetorit, 232 reporterë, fotografë dhe redaktorë ndodhen në burgjet e 27 vendeve, me akuza si terrorizmi apo krime kundër shtetit.

Sipas komitetit me qendër në Nju Jork, burgosja është forma më efikase, njëkohësisht edhe më brutale, e shtypjes së zërave kritikë.

Numri i gazetarëve të burgosur në 2012 është më i larti që prej fillimit të punës së këtij komiteti në vitin 1990. Rekordi më i mëparshëm ishte shënuar në vitin 1996, me 185 të burgosur në total.

Turqia është vendi më problematik në raport, me 49 gazetarë në burgjet e shtetit euro-aziatik, shumica e të cilëve reporterë kurdë që kanë folur kundër shkeljeve të ushtrisë në zonat kurde.

Irani është vendi i dytë me më shumë gazetarë të burgosur, me 45 të tillë, ndjekur nga Kina (32), Eritrea (28) dhe Siria me 15.

Advertisements
nga moderatori Postuar te Tema

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s