“Lamtumirë Mubarak”, udhëtim në Egjiptin e para revolucionit

Egjipt! Vjeshtë 2010, përpara zgjedhjeve! “Goodbye Mubarak!” na çon në këtë vend dhe në këtë kohë, ku zbulojmë një prag revolucioni, i cili tashmë zien në sipërfaqen e shoqërisë egjiptiane. “Goodbye Mubarak!”,ky është filmi dokumentar që do të shfaqet nesër në Tiranë si një aktivitet nën organizimin e Institutit të Medias. Për disa javë, stafi i dokumentarit udhëton në gjithë vendin, duke na njohur me aktivistë, politikanë dhe njerëz të zakonshëm.

Ndërkohë që aktivistët e rinj të mediave sociale marrin meritën për demonstratat, dokumentari “Goodbye Mubarak!” tregon se sa i thellë ishte kundërshtimi ndaj regjimit disa muaj para revolucionit. “Goodbye Mubarak!” është një portret i vyer i një moment thelbësor për shoqërinë egjiptiane. E pranishme gjatë shfaqjes së filmit do të jetë edhe regjisorja e dokumentarit, Katia Jarjoura.

Advertisements
nga moderatori Postuar te Agon

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s